Přestože edukace v rámci poruch příjmu potravy je v dnešní době více než dostatečná, i přesto je výskyt případů s těmito problémy stále alarmující. Víte, co je na onemocnění spojeném s jídlem nejhorší? Je celkem těžké jej rozpoznat. Dokonce i v případech, kdy by vás vůbec nenapadlo, že daná osoba má potíže s tím, se normálně najíst, můžete být překvapení zjištěním toho, jaká je pravda.
Poruchy příjmu potravy – ty nejznámější – se rozlišují podle toho, zda jídla přijímáme moc nebo naopak málo. Nicméně máme zde mentální anorexii, což je extrémní hladovění, dále pak mentální bulimii, což je přejídání spojené se zvracením a následující extrémní hladovění v určitých etapách. Do této klasifikace nemocí řadíme samozřejmě i záchvatovité přejídání, které vede k obezitě. Obecně všechny tyto poruchy vedou k závažným zdravotním problémům.
Jak poznáte, že někdo ve vašem okolí má potíže s příjmem potravy na některé ze zmíněných úrovní?
· Člověk nikdy nejí před ostatními lidmi.
· Pokud člověk jí před ostatními lidmi, jí opravdu velmi obezřetně a především pomalu. Např. si dá na obědě v práci jen polévku nebo salát. Konzumuje velmi malinká sousta a pomalu žvýká, aby se dostal do fáze, kdy už všichni ostatní dojedli a on s nimi, takže ho nikdo nepodezírá.
· Jí neobvykle. Např. si celý den nedá žádné jídlo a večer sní celou lednici, z čehož má výčitky a nejspíš zvrací nebo je utápí v žalu.
· Neustále mluví o jídle. Zvládne s vámi vést dlouhé diskuze o vaření, pečení nebo jiné přípravě potravin. Do detailu rozebírá postupy při vaření, až budí dojem, že je to jeho nejoblíbenější činnost na světě.
· Nadměrně sportuje. Po nocích, po večerech, bez ustání. To vše však bez dostatečné svalové hmoty.
· Hubne / tloustne. Zabíhá to do opravdu nehezkých fází, které se střídají. Tělo reaguje i jinak – padání vlasů, lámavost nehtů, nadměrné ochlupení, u žen ztráta menstruace.