Rýma je hodně nepříjemná, jak u dospělých tak u dětí, hlavně u těch maličkých. Jak se jí u dětí i dospělých zbavit tak, abyste nemuseli brát kila chemie? U rýmy se povídá, že neléčená trvá týden a léčená sedm dní. Rýma se prostě uspěchat nedá, musíte jí dát čas. Ale určitě jí můžete trochu napomoci, aby proběhla co nejrychleji a s co nejlehčím průběhem.
· Babské rady
Naše babičky určitě ví, jak si s pořádnou rýmou poradit a je dobré se jich zeptat, pokud si nepamatujete, jak vás léčily dětství. Pokud máte rýmu zaraženou, je potřeba ji nejdříve rozproudit. K posteli si klidně dejte nakrájenou cibuli, která rýmu dokáže spolehlivě spustit a uvolnit tím dutiny. Pomůže i pokud rýma již teče. Jako další klidně zkuste rýmovník, tato rostlina má úžasné účinky a uvolní rychle ucpaný nos. Doplňujte pravidelně ve velkých dávkách vitamín C. Dejte si citrusy nebo třeba kiwi.
Skvělá věc na rýmu je také konvička, za pomocí které se proplachuje nos a zbavuje se přebytečných hlenů. Tato metoda je šetrná ke sliznicím a dokáže opravdu uvolnit ucpaný a zahleněný nos.
· Přírodní produkty
Pokud neradi používáte chemii a léky na obyčejnou rýmu, zaměřte se na přírodní produkty. Ty jsou dnes poměrně hodně oblíbené a dají se sehnat i v obyčejných lékárnách. Nejde jen o moderní homeopatika ale třeba o bylinné čaje. Zkuste třeba šípkový či kopřivový. Výborné jsou také přírodní produkty jako je psí sádlo, různé bylinné sirupy (třeba ze smrkových výhonků, pampeliškový, mátový a tak dále).
· Jak u dětí
Rýma u malých dětí, které ještě neumí smrkat je opravdu velice nepříjemná. Nejjednodušší způsob jak dětem uvolnit nos je odsát rýmu za pomoci elektrické odsávačky a poté propláchnout nos některým z fyziologických roztoků k tomu určených. Neodsávejte však nos často, mnohdy stačí nos propláchnout a rýma vyteče sama. Když je nos čistý, můžete kápnout léčivé kapky do nosu, které pomáhají i na uvolnění zduřelé sliznice. No a takhle prostě postupujete, dokud rýma nezmizí.